Henry Cavill var tveklöst en helt fantastisk Superman och vi vet att många hade velat se honom fortsätta i rollen. Men allra mest klassisk är förstås Christopher Reeve, som var först med att porträttera Superman i en storfilm på vita duken, och debuterade i 1978 års Superman: The Movie som sedermera fick tre uppföljare.
Men, historien om Reeves är som bekant inte en helt lycklig sådan. Efter en ridolycka år 1995 blev han förlamad och nio år senare dog han. Under tiden i rullstol hann han dock engagera sig rejält i att förbättra villkor för handikappade, och han tränade dagligen stenhårt för att vara redo om det någon gång skulle komma en bot för hans problem.
Nästa månad släpps en dokumentär om just Reeves liv på bio i USA, och eftersom den är finansierad och skapad av Warner kan vi förmolidgen räkna med att den dyker upp på HBO Max tids nog. Nu har vi fått en trailer för Super/Man: The Christopher Reeve Story, och du kan kika på den härunder.

Mannen som närmast tycktes vara född till att spela Clark Kent.