Det har varit stort intresse för Nintendos kvartalsrapport. Alla vet att det gått bra, men exakt hur bra har spelen egentligen sålt? Svaret visar sig vara nästan larvigt bra. Det finns inte mindre än åtta miljonsäljare till Switch i dagsläget och allra bäst har det gått för Super Mario Odyssey som vid nyår hade nått 9,07 miljoner sålda spel (detta på två månader och fyra dagars försäljning). Det betyder att 61% av alla Switch-ägare investerat i det.
Mario Kart 8 Deluxe ligger för övrigt tvåa med 7,33 miljoner sålda spel och The Legend of Zelda: Breath of the Wild trea med 6,7 miljoner. Även Splatoon 2 har gått ofantligt bra med 4,91 miljoner sålda ex, varav ungefär hälften i Japan. De andra fyra spelen som nått miljonen är 1-2-Switch, Arms, Xenoblade Chronicles 2 (som kom i december, så det är mindre än en månads försäljning) och Mario + Rabbids Kingdom Battle.
Nintendo rapporterar dessutom att Pokémon Ultra Sun/Ultra Moon till Nintendo 3DS sålt 7,17 miljoner. Det är mindre än hälften än de 14,69 miljoner Pokémon Sun/Moon som såldes, men är å andra sidan heller inte helt nya spel utan uppgraderade versioner.
Att det gick bra för Nintendo och Switch visste vi såklart, men vågade du ens drömma om sådana här här siffror?
