Idag blir svenska tidningshyllor lite tråkigare då svenska PC Gamer nu meddelar att de lägger ner. Tidningen grundades 1996 och firade alltså 25-årsjubileum i år. Chefredaktören Thomas Petersson skriver bland annat:
"Affärsmodellen på PC Gamer har alltid varit att producera en mycket stor mängd innehåll. Idag finns det inget sätt att få betalt för det innehållet i tillräckligt stor utsträckning. I kombination med den licensavgift vi betalar till brittiska Future varje månad håller det helt enkelt inte, detta trots att vi faktiskt växer på nästan samtliga plattformar."
Vi önskar såklart redaktionen lycka till i eländet och hoppas att det löser sig så väl som möjligt för alla inblandade, samt att det går att nystarta på något sätt, då PC Gamer alltid erbjudit utmärkt läsning som i sin tur sporrat oss på Gamereactor att bli ännu bättre.
