"Svenska ungdomar dricker allt mindre. Faktiskt mindre än på över 40 år, visar färska siffror. En stor orsak tros vara dataspelen."
Det är såklart alltid trevligt när det läggs fram snordyra studier som pekar på positiva effekter av spelande. Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning har nu klargjort att svenska ungdomar dricker mindre än för 15 år sedan och en av anledningarna till den minskade alkoholkonsumtionen är tydligen spel. Dagens svenska ungdomar umgås till stor del på nätet via spel och sociala medier vilket dragit ned fyllan samt alkoholdebuten ganska kraftigt.
Ulf Guttormsson, avdelningschef på Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning:
"Tonårstiden är då man försöker skapa sin identitet och man provar sig fram. Men nu kan man göra det i hemmiljö via datorer och internet. Du kan vara anonym och du kan anta olika roller och du kan spela rollspel online till exempel. Så lite av det här identitetsskapandet kan ske på andra sätt än med alkohol."
Det skålar vi för (i Dr.Pepper).