Inte ens Nintendo går säkra för de skenande komponentpriserna och tidigt i maj meddelade företaget att de kommer höja priset på Switch 2 i september med motsvarande $50 / €30 (ökningen i pund har ännu inte offentliggjorts). I japan höjdes dock priset med ¥10 000 redan den 25 maj, och när Famitsu nu redovisar försäljningen för förra veckan så ser vi konsekvenserna.
Det visar sig nämligen att konsolen fått ett jättetapp i antalet sålda enheter jämfört med veckan innan, vilket rimligen kan tillskrivas prishöjningen. Veckan innan såldes nämligen 247 880 enheter, och senaste veckan har endast 31 751, alltså en minskning på närmare 90%.
Intressant nog höjde Nintendo nyligen prognoserna för Switch 2, trots prishöjningen. Till veckan ryktas det vara dags för en ny Nintendo Direct, och förväntningarna är naturligtvis skyhöga på vad som skulle kunna öka försäljningen av Switch 2 trots det höjda priset. Är det månne dags för en viss rörmokare att gå på nya äventyr igen?

Kraftigt höjda priser dämpar det japanska Switch 2-suget.