Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
esports
League of Legends

T1 fullborda threepeat, krönt 2025 League of Legends världsmästare

Det var en tuff finalmatch mot KT Rolster, men Faker och gänget visade sig vara ostoppbara igen.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Varje gång vi har rapporterat om League of Legends World Championship för 2025 har vi nämnt att det är en ganska stor affär för T1 eftersom den sydkoreanska organisationen är på jakt efter en historisk trepoängare (tre Worlds segrar i rad), en insats som verkade osannolik eftersom allt var emot laget. De lyckades med nöd och näppe kvalificera sig och landade en av de två Play-Ins platserna, och härifrån fick de kämpa med näbbar och klor för att ta sig igenom Swiss -stadiet och in i slutspelet.

Härifrån flög dock T1 och visade sig vara ett enormt problem, genom att slå ut Anyone's Legend i en gripande uppvisning och sedan övervinna Top Esports för att skapa en helkoreansk final. Och under helgen lyckades T1 också besegra KT Rolster för att lyfta pokalen som praktiskt taget är deras rätt vid det här laget.

Japp, efter en spänd match som gick hela vägen, lyfte T1 pokalWorlds en igen efter att ha slagit KT Rolster med 3-2. Detta innebär att T1 har fullbordat threepeat, en bedrift som kanske är omöjlig att slå i framtiden, eftersom MVP-utmärkelsen delas ut till Bot Laner Lee "Gumayusi" Min-hyung.

Detta resultat säkrar också Lee "Faker" Sang-hyeok:s rätt att kallas esports GOAT (greatest of all-time), eftersom den sydkoreanska stjärnan nu har vunnit sin sjätte Worlds titel och alla före 30 års ålder. Imponerande förvisso, men kan han och T1 fortsätta att bygga vidare på denna dominans, särskilt eftersom Faker:s kontrakt med T1 sträcker sig till slutet av säsongen 2029?

League of Legends

Relaterade texter



Loading next content