Några fler vanliga och globala e-sportorganisationer har velat komma in på tävlingsscener som de annars inte har varit involverade i tidigare på senare tid. När det gäller varför vi ser detta är det troligen på grund av att några av dessa lag är partnerorganisationer för Esports World Cup i sommar, vilket innebär att de har beviljats finansiering för att utöka sina ansträngningar för att tävla i fler spel och turneringar som finns tillgängliga vid detta kommande stora evenemang.
En sådan organisation är Team Liquid, som nu har värvat ett Mobile Legends: Bang Bang lag. Den nordamerikanska organisationen samarbetar med Sydostasien Aura Esports för att se MLBB-laget drivas och verka i regionen.
Även om laget för närvarande tävlar i lokala turneringar, är huvudmålet utan tvekan att se det i Riyadh i sommar på EWC.