Skip to main content
Gamereactor Esports Dota 2
Esports

Team Spirit är Riyadh Masters mästare

Laget är på väg hem med 5 miljoner dollar i prispengar.
Ben Lyons Senior Editor 31 juli 2023

Det största evenemanget på Gamers8-festivalen i Riyadh, Saudiarabien är utan tvekan Dota 2 Riyadh Masters. Turneringen sträckte sig över ett par veckor och innehöll en mega $ 15 miljoner prispott, och nu har just det evenemanget avslutats, vilket innebär att vi vet vem som är på väg hem med lejonparten av prispotten.

Efter en mycket konkurrenskraftig finalhelg lyckades Team Spirit göra anspråk och krönas till turneringens segrare. Detta resultat har sett laget på väg hem med 5 miljoner dollar i prispengar och lite extra pengar för att producera "Bästa laginnehåll" och för Illya "Yatoro" Mulyarchuk som tvåa i MVP-loppet.

När det gäller var resten av lagen placerade sig kom Team Liquid på andra plats och fick 2,5 miljoner dollar, Talon Esports kom på tredje plats och vann 1,7 miljoner dollar och Gaimin Gladiators tog fjärde plats och landade 1,2 miljoner dollar i prispengar.

Nästa stora evenemang i den konkurrenskraftiga Dota 2-kalendern kommer att vara The International 2023, som är satt till 12-19 oktober och kommer att vara värd i Seattle, USA och utan tvekan erbjuda en mycket, mycket stor prispott.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 372 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.