Efter framgångarna för Netflix med The Witcher-serien, är det såklart inte konstigt att de just nu filar på säsong två. Men Netflix har faktiskt mer The Witcher än så planerat, för Writers Guild of America har som du kanske vetat tidigare listat något kallat The Witcher: Nightmare of the Wolf - och nu har det bekräftats vad det är.
Studio Mir, skaparna av bland annat The Legend of Korra och The Boondocks, kan nu avslöja att de jobbar med en animerad The Witcher-film kallad just The Witcher: Nightmare of the Wolf, och detta för Netflix räkning. Projektet leds av Beau DeMayo och Lauren S. Hissrich, men mer än så vet vi inte ännu.
Oavsett verkar det stunda ljusa tider för The Witcher-fans, trots att det varit tunnsått med påkostade rollspel på temat senaste tiden.
