Förra veckan kunde vi rapportera att den Oscarsnominerade skådespelaren Jonathan Pryce skulle spela prins Philip i de två sista The Crown-säsongerna och nu vet vi också vem som ska spela prinsessan Diana: Elizabeth Debicki, som har medverkat i filmer som Widows och Guardians of the Galaxy Vol. 2 och som är aktuell med Christopher Nolan-eposet Tenet. Skådespelerskan kommer att spela den historiska figuren i säsong 5 och 6 av det hyllade Netflix-dramat och har uttalat sig så här om saken på Twitter:
"Princess Diana's spirit, her words and her actions live in the hearts of so many. It is my true privilege and honour to be joining this masterful series, which has had me absolutely hooked from episode one."
Förutom Pryce och Debicki kommer vi också att se Imelda Staunton som drottningen och Lesley Manville som prinsessan Margaret i seriens två sista säsonger. Den fjärde säsongen beräknas släppas senare i år.

Tack Variety