The Beekeeper 2 får premiär senare i år - regissören bekräftar
Statham öser på med sina action-rullar och redan i år återvänder han i rollen som Adam Clay, den biodlande topplönnmördaren med en mycket personlig syn på rättvisa och hämnd.
The Beekeeper 2 kommer nämligen dyka upp under året på biografer världen över, något som dess regissör Timo Tjahjanto bekräftade i ett inlägg på sociala medier. Första filmen från 2024 regisserades av David Ayer, men i uppföljaren har alltså Tjahjanto tagit över tyglarna.
Efter att den första filmen blev en oväntad succé - den spelade trots allt in över 1,6 miljarder kronor på biografer världen över - så är förväntningarna på uppföljaren så klart höga från filmstudion (och fans). Det är dessutom långt ifrån det enda som Statham dyker upp i under året, med både Mutiny och Shelter att se fram emot.
Är du taggad på Beekeeper 2?


