Det har varit mycket debatt om spelpriser inför den stundande generationen. Take-Two drog igång allt genom att utannonsera en prishöjning för storspel från dagens standard på €69,99 till €79,99 och detta följdes sedan av Activision och Sony som gör detsamma. Warner tycks också tänka i liknande termer men har nöjt sig med €74,99 istället.
Lyckligtvis finns det fortfarande flera utgivare som inte hakat på de högre priserna ännu såsom EA, Microsoft, Nintendo, Square Enix och Ubisoft. Dessutom verkar det som att inte alla nya spel kommer säljas till fullpris oavsett, utan en del blir till och med billigare. Som Bloober Teams kommande skräckspel The Medium till exempel, vilket släpps till PC och Xbox Series S/X.
Via Microsoft Store får vi nu veta att det kommer att säljas för €49,99. Det är även värt att nämna att det ingår med Xbox Game Pass från och med dag ett, även om det fortfarande är oklart när det har premiär. Sistnämnda får vi utgå betyder att spelet inte kommer vara klart till lanseringen av Xbox Series S och X den 10 november.
Vad tycker du om en prishöjning på spel inför den nya generationen?

Tack GamingBolt