Mycket har sagts om priset på Switch 2. Men enligt en av Nintendos tidigare försäljningschefer som gästade den senaste episoden av Kit & Krystas Podcast, så har återförsäljarna ingen koll på varken pris eller lanseringsdatum. Han menade att de i bästa fall har blivit meddelade om en ungefärlig period för när lansering kommer att ske, och påpekade också att rapporter om påstådda priser från återförsäljare, som exempelvis Walmart, inte är något att lita på.
Under podden sa den före detta försäljningschefen följande:
"Nothing, nothing...certainly not price, almost certainly not any kind of launch date other than maybe a quarter, it always makes me laugh to see these articles like 'Walmart Canada says the price is going to be this' Walmart Canada is the last people that are gonna know."
Tidigare spekulationer har hintat om att konsolen skulle komma att bli billigare än förväntat, men tills det att Nintendo hållit sin presentation den 2:a april så kan vi inte vara säkra på hur mycket Switch 2 faktiskt kommer att kosta. Rent historiskt har Nintendo dock alltid varit noga med att aldrig gå med förlust på hårdvaran.
Vad tror du om Switch 2 och dess prislapp, vad tippar du att konsolen kommer att kosta här i Sverige?

Hur mycket kommer Nintendos nya egentligen att koasta?