Japan är ofta känt som ett land i framkant och därför är det kanske inte helt förvånande att Nikkei Asia nu rapporterar att ett universitet, Institute of Science Tokyo, är intresserat av att bygga en sorts enklav i Tokyo som ska vara extremt högteknologisk och förlita sig på AI och robotar.
Tanken är att området i bland annat ska bestå av ett höghus på 39 våningar som sedan ska vara bestyckat med allt sådant vi normalt förknippar med science fiction. Det inkluderar självkörande bilar, robotar som odlar grönsaker och fokus på invånarnas hälsa som att det bland annat individuellt ska serveras optimal mat.
Till detta kommer sedan humanoida robotar som ska gå omkring i området och serva invånarna på olika sätt, medan drönare används till sådant som att leverera paket. Det ligger inte heller avlägset fram i tiden utan redan 2031 är planerna att delar av projektet ska vara förverkligade.
Runt 70 företag rapporteras vara med på planerna där exempelvis Hitachi och Softbank nämns vid namn.