Det är inte ofta vi ser ett racingspel återvända efter nästan två decenniers frånvaro, men snart är det faktiskt dags. Den japanska studion Genki har via Instagram avslöjat att den nya versionen av Tokyo Xtreme Racer snart lämnar Early Access och släpps i fullversion den 25 september på Steam.
Många har säkert nostalgiska minnen av serien från 90-talet, då det allra första spelet lanserades till Super Nintendo, för att därefter bland annat komma till Dreamcast och Playstation 2. Nyversionen lanserades via Early Access redan i januari och skulle egentligen bara stanna där några månader. Perioden blev dock dubbelt så lång, men det extra arbetet har resulterat i fler bilar, nya uppgraderingar och ett helt nytt kapitel i kampanjen. Allt detta baserat på den feedback som communityt gett under testfasen.
Replay-funktionen får däremot vänta. Genki har valt att prioritera annat innehåll, vilket tyder på att fokus ligger på en större helhetsupplevelse snarare än enskilda funktioner. Om konsolspelare får ta del av återkomsten återstår att se, än så länge är det bara PC som gäller.
