Tomb Raider-filmen från 2018 med den svenska skådespelerskan Alicia Vikander i rollen som Lara Croft, blev aldrig någon stor succé, men nådde till slut break-even och har genererat vinst för MGM sedan 2020. Trots detta har studion varit ovillig att producera en uppföljare, även om Vikander vid flera tillfällen har sagt att hon skulle vilja återuppta rollen.
Även om det fortfarande kan hända har saker och ting dock blivit mycket mer komplicerade. Som The Wrap rapporterar upphörde MGM:s exklusiva rättigheter att göra filmer baserade på varumärket i maj. Detta har lett till ett budkrig där flera andra bolag är intresserade av serien, och Vikander är inte knuten till den på något sätt.
Misha Green (Underground, Lovecraft Country) var tänkt att både skriva och regissera, och har tidigare sagt att hon var klar med det första utkastet. Men nu är hon också ute ur leken, och vi kan bara vänta och se vilket bolag som haffar filmrättigheterna till Tomb Raider och om de vill fortsätta från den förra filmen eller börja om på nytt.
Vad skulle du föredra, och varför?