Andors första säsong slog många av oss med häpnad. Det var en serie som nästan kändes för bra för Star Wars, särskilt efter den ständiga strömmen av mediokert innehåll som vi fått från Disney under alltför lång tid. Med säsong 2 på horisonten är somliga oroliga för att Andors mer radikala natur ska trimmas lite, men Tony Gilroy har lugnande besked.
I ett samtal med Empire Magazine (via GamesRadar) sade Gilroy att "in terms of creative notes, no one has come to me and said, 'No, they shouldn't say that'". Kort sagt verkar det som om succén med den första säsongen har gett honom ett frikort.
Andor: Säsong 2 släpps den 22 april och blir tyvärr även den sista säsongen, detta eftersom den knyter ihop Andors berättelse med den i Rogue One: A Star Wars Story. Förhoppningsvis stannar Gilroy dock kvar i Star Wars, så att vi kan fortsätta njuta av hans arbete i den där galaxen långt, långt borta.

Säsong två av Andor har potentialen att bli minst lika bra som den första.