Skip to main content
Recensioner Tony Hawk's Pro Skater 3

Tony Hawk's Pro Skater 3

Game Boy Advance hade redan på releasen en hel drös kritikerrosade och älskade spel.
Sofia Hård Filmbolag 26 maj 2003

Nu har en uppföljare dykt upp, denna gång med suffixet 3 och banor baserade på Playstation 2-spelet. Är det lika bra som sin eminenta föregångare månntro?

Alla som spelat Playstation 2-spelet med samma namn bör genast få klart för sig att detta inte alls är samma spel, banorna heter visserligen likadant som dess stationära polare men ytterligare gemensamma nämnare är svåra att hitta. Men att Game Boy Advance-spelet inte är desamma som den ljuvliga Playstation 2-versionen behöver inte betyda att det är dåligt. Tvärt om. Hade utvecklarna försökt sig på att göra samma spel till Game Boy Advance hade det garanterat blivit ett platt fall och jag tackar min lyckliga stjärna för att banorna är helt omgjorda. Tyvärr så är vissa banor ändå för avancerade för den lilla spelpojken, det är främst nivåskillnader som ställer till det. Många gånger vet du inte riktigt om det är uppe eller nere du skatar runt med pixelhöken vilket gör att du lätt tappar onödigt mycket tid då du försöker lokalisera din position. I den bärbara föregångaren fanns inte detta bekymmer då banorna kändes väldigt avskalade och anpassade för den då nya konsolen. Jag hade gärna sett att även trean hade haft mer "simpla" banor då det endast hade varit till fördel för spelet.

Grafiken i tvåan var någonting som verkligen uppmärksammades då det gav sken att vara i 3D vilket många trodde var helt omöjligt på en bärbar konsol. Tony Hawk's Pro Skater 3 bjuder faktiskt på ännu bättre grafik, speciellt spelkaraktärerna är märkbart snyggare. Nu går det utan bekymmer att se större skillnad mellan karaktärerna än tidigare då det enda som skiljde dessa åt var olikfärgade kläder. Fortsätter Activision O2 förbättra grafiken på detta sätt blir det otroligt intressant att se hur ett eventuellt Tony Hawk's Pro Skater 4 skulle kunna se ut. Musiken är däremot fortfarande ett sorgekapitel, den är måhända inte det värsta jag hört men jag har svårt att låta bli att jämföra med Playstation 2-soundtracket som bjuder på musik jag vanligen lyssnar på i min minidisc. Mitt råd är att vrida ner volymen på konsolen och att istället låta din stereoanläggning stå för sången genom någon passande skiva. För det som hörs från din spelpojke är inget du ska behöva lyssna på.

Jag har radat upp många nackdelar hittills men det finns faktiskt en hel del trevliga nyheter, eller vad sägs om en multiplayerfunktion där du bland annat kan spela det ypperliga spelsättet "Horse" mot en vän med endast en konsol. Äntligen kan jag spela multi på Game Boy Advance trots att jag inte har lyckats få någon vän att inskaffa konsolen. Jag tycker att fler utvecklare borde apa efter och klura ut lite multiplayermöjligheter på endast en konsol.

En annan sak som fler borde ta efter är möjligheten att själv bestämma hur pass ljus skärmen ska vara, spelar du hemma i favoritfåtöljen under en stark strålkastare kanske du inte behöver ha spelet inställt på att visa de ljusaste färgerna men om du sitter på en busshållplats en skymmig eftermiddag så blir det betydligt enklare om du kan se vad som försiggår på skärmen utan att behöva anstränga ögonen till det yttersta.

Samlar man ihop intrycken av Tony Hawks senaste bärbara rullbrädespel kan man lite ledsamt konstatera att det är lite sämre än dess föregångare, jag hade hellre sett lite simplare banor men där det var enklare att åka. Tony Hawk's Pro Skater 3 är dock inte ett dåligt spel och det rekommenderas varmt till alla som gillade föregångaren men förvänta dig bara inte att det kommer att krossa tvåan för så pass bra är det faktiskt inte.

Ytterligare betyg

Grafik
10 / 10
Ljud
7 / 10
Spelbarhet
8 / 10
Hållbarhet
8 / 10
8
Bra av 10 · Gamereactor Sverige
Fördelar Ruggigt snyggt
Nackdelar Svårt att se vad som händer
Nätverksbetyg Genomsnitt över 2 Gamereactor-utgåvor
8,0
Gamereactor Danmark 8
Gamereactor Sverige 8
Fullständig profil 9 publicerade artiklar
8
Bra Nätverksbetyg över 2 utgåvor
Fakta om spelet
Utvecklare Vicarious Visions
Utgivare Activision
Testat på GBA
Genre Sports
Plattformar
GBA
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.