Trots ebolautbrottet är DR Kongos deltagande i VM inte i fara
USA kommer att göra ett undantag för DR Kongo-spelare, som ändå har tränat i Europa.
Ebolautbrottet i DR Kongo, som redan har dödat över 130 personer, ledde till att USA införde en resebegränsning: alla icke-amerikaner som har varit i DR Kongo, Uganda eller Sydsudan under de senaste 21 dagarna får inte resa in i landet. Men, som AFP rapporterar, kommer reseförbudet att ha ett undantag: fotbollsspelarna och personalen från landslaget, som kvalificerade sig till VM 2026 för första gången på 52 år.
Det är enligt en hög tjänsteman vid utrikesdepartementet, som förblev anonym, enligt AFC. "Vi arbetar för att få dem in i samma protokoll för testning i isolering som amerikanska medborgare som återvänder och permanenta invånare skulle ha", sade han, även om alla spelare redan har varit i Europa de senaste 21 dagarna. Det undantaget gäller inte fansen, så det kommer inte att finnas några lokala fans som hejar på laget, liknande Iran, då USA verkar göra ett undantag för att låta spelare och personal komma in i landet.
DR Kongo är i Grupp K, redo att möta Cristiano Ronaldos Portugal, Colombia och Uzbekistan, i matcher i Houston, Atlanta (USA) och Guadalajara (Mexiko).
