De senaste nyheterna om USA. President Donald Trump har kommit till försvar för sin nationella säkerhetsrådgivare, Mike Waltz, efter att en Signal-meddelandegrupp som innehöll mycket hemligstämplade detaljer om en militär attack av misstag delades med en journalist.
Läckan, som innehöll känslig information om den planerade attacken mot Houthi-mål i Jemen, ansågs bara vara ett fel av presidenten, som bestämt hävdade att den inte hade någon inverkan på den militära operationen eller dess framgång.
Trots att vissa tjänstemän krävde Waltz avgång på grund av hans påstådda slarv, berömde Trump honom och betonade att misstaget var isolerat. Interna viskningar tyder på att Waltz position fortfarande är under granskning, och vissa insiders förutspår hans avgång.