Rysslands president Vladimir Putin talade i telefon på måndagen med USA:s president Donald Trump och lade fram förslag som syftar till att snabbt nå en politisk och diplomatisk lösning på konflikten med Iran, berättade Kremls utrikespolitiska rådgivare Yuri Ushakov för reportrar. Samtalet beskrevs som "mycket omfattande" och förväntas ha praktisk betydelse för fortsatt samarbete mellan Moskva och Washington.
Putins idéer om ett snabbt slut på kriget kring Iran byggde på kontakter han haft med ledare för Gulfstaterna, Irans president och andra internationella personer, sade Usjakov. Trump gav sin bedömning av utvecklingen i den pågående amerikansk-israeliska operationen, och de två ledarna diskuterade också bredare globala frågor, inklusive situationen i Venezuela i relation till oljemarknaderna.
Samtalet berörde också kriget i Ukraina, där Putin föreslog att de senaste ryska framgångarna borde uppmuntra Kievs förhandlare mot en lösning. Trump upprepade sitt intresse för att se ett snabbt eldupphör och en långsiktig lösning på Ukrainakonflikten, enligt Kremls medarbetare.