Det blir allt vanligare att e-sportorganisationer lämnar scener där de inte känner att det finns rätt stöd eller struktur på plats för att ekonomiskt backa upp sin närvaro och investering. Näst på tur att fatta ett beslut i detta sammanhang är TSM, som lämnar efter sig Valorant utan avsikt att återvända.
I ett inlägg på sociala medier hänvisar organisationen till strukturen på Valorant e-sportscenen som anledningen till att den lämnar, och noterar att ekosystemet helt enkelt inte ger utrymme och utrymme för lag under Tier 1 Valorant Champions Tour -kretsen.
"Efter ett decennium i Valorant planerar vi att lämna utrymmet utan någon omedelbar avkastning i sikte.
"Vi vill tacka Riot för deras fortsatta försök att omstrukturera Tier 2-ekosystemet till det bättre och för att ha skapat ett spel som vi alla älskar. Vi uttrycker vår djupaste uppskattning till alla våra spelare under de senaste 5 åren som har gjort historia inom denna esport möjlig."
Med detta beslut i åtanke har TSM släppt alla sina tre Valorant -listor, inklusive dess huvudherrsida, dess Academy -lag och dess Game Changers -trupp som betraktas som TSM X.