Två miljoner dollar för tre Pokémon-spel, och en enda källa till siffran
Tre förseglade förstaupplagor av Pokémon Red, Blue och Yellow har bytt ägare för två miljoner dollar. Det uppger den privata mäklarfirman Nostalgix, som själv genomförde affären, i en intervju med IGN. Köparen sägs vara samlargruppen The Dubai Collection, och två av de tre spelen bär PSA:s högsta betyg.
Pokémon Red och Pokémon Yellow: Special Pikachu Edition graderades båda till PSA 10 Gem Mint, medan Pokémon Blue landade på 9.8. Nostalgix grundare Nathan Howerton beskriver affären som den näst största någonsin för graderade tv-spel, efter det exemplar av Super Mario Bros. som klubbades för tre miljoner dollar hos Heritage Auctions den 12 juni i år.
Skillnaden mellan de två affärerna är dock större än siffrorna antyder. Mario-rekordet sattes på en öppen auktion med budgivning och offentligt slutpris. Den här affären gjordes upp privat, förmedlad av en mäklare som tar betalt för förmedlingen, och uppgiften om två miljoner dollar kommer uteslutande från mäklaren själv. Varken köpare eller säljare har bekräftat summan, och varken certifikatnummer, region eller exakt tryckvariant har offentliggjorts.
Detsamma gäller den brist som ska motivera priset. Att PSA nästan aldrig delar ut tior på tv-spel stämde fram till för några veckor sedan. I slutet av juli hittades 97 oöppnade exemplar av en tidigare okänd variant av Super Mario Bros. och Duck Hunt i ett förråd i Waukesha, Wisconsin, av en butiksägare som hade tänkt sälja dem för 14,99 dollar styck. PSA gav 60 av dem 9.8, 31 fick 9.6, en fick 9.4 och fem fick en ren tia, de första någonsin för en NES-kassett. Tre av kassetterna går under klubban hos Goldin Auctions med start den 12 augusti.
Köparen är inte heller den anonyma förmögenhet som lätt antas. Enligt Heritage Auctions eget pressmaterial är The Dubai Collection en grupp vänner i Mellanöstern och Europa som samlat tillsammans i många år och som valt att förbli anonyma. Så sent som i augusti förra året sålde de av ett förseglat Pokémon Red, graderat Wata 9.8 A++, via Heritage med den uttalade planen att investera intäkterna i nya köp. Det handlar alltså om en uppgradering inom en befintlig samling, inte om en ny aktör som kliver in på marknaden.
Howerton kopplar affären till att fysiska spel är på väg bort, vilket i sak stämmer sedan Sony meddelat att skivproduktionen för nya PlayStation-spel upphör i januari 2028. Samtidigt sätts priset på den bristen av en bransch som är mer koncentrerad än någonsin. PSA:s moderbolag Collectors äger sedan tidigare graderingskonkurrenterna Wata och SGC, köpte Beckett i december och kontrollerar dessutom prisdatabasen CardLadder, samtidigt som bolaget själv deltar i handeln med graderade objekt. Samma månad bad kongressledamoten Pat Ryan den amerikanska konkurrensmyndigheten FTC att utreda om det utgör ett monopol, med hänvisning till att Collectors då skulle kontrollera över 80 procent av graderingsvolymen.
Två miljoner dollar för tre Game Boy-spel är onekligen en siffra. Frågan är vem som räknat fram den. Vad säger ni: är det spelhistorien som prissätts här, eller plasten runt den?
