I en intervju i Taipei Game Show berättade Team Ninjas starke man, Tomonobu Itagaki, att han förutom Dead or Alive 4 håller på med ytterligare ett Dead or Alive-spel samt dessutom ett action-spel. Två av dessa tidigare helt okända spel kommer att visas under årets E3, och chansen finns alltså att det blir dubbelt upp för Dead or Alive på mässan.
Tomonobu Itagaki berättade också att arbetet med den kommande Dead or Alive-filmen fortskrider som planerat och att den ska presenteras i april eller maj. Utöver det håller Team Ninja på med ytterligare en fläskig uppdatering till Ninja Gaiden kallat Hurricane Pack 3, som också kommer att vara den slutgiltiga uppdateringen för världens tveklöst bästa ninja-spel.
Team Ninja har tidigare meddelat att man avser släppa ett spel för Nintendo DS och ett av dessa icke namngivna spel kan mycket väl vara för den konsolen. Annars är det Xbox 2/Xbox 360 som gäller.