Med tanke på att både Assassin's Creed-skaparna Ubisoft och League of Legends-gänget Riot Games länge anklagats för att behandla många av sina anställda ganska illa, kanske dagens utannonserande framstår som lite udda, men oavsett detta är idén god.
Ubisoft och Riot säger att de ingått ett samarbete kring ett forskningsprojekt som heter Zero Harm in Comms. Målet med detta är att skapa databaser som gör det lättare för moderatorer att hitta och hantera skadligt och oönskat beteende mellan spelare. Detta med hjälp av artificiell intelligens som de två företagen vill göra tillgängliga för alla andra i spelbranschen när resultaten publiceras någon gång nästa år.
En av anledningarna till att just dessa två går ihop är att båda har massiva spel som tyvärr också är kända för att ha vissa problem med människor som inte beter sig som folk, vilket bland annat leder till insamling av en hel del data om många typer av spelare och beteenden utan att kränka deras integritet.
Det är onekligen en bra idé förutsatt att forskningen fokuserar på rätt aspekter, så det ska bli intressant att se vad de kommer fram till 2023. Tror du att detta kan bidra till ett mer civiliserat spelande online?
