Världens nyheter
Ungern drar sig ur ICC i samband med Netanyahus besök
Ungern blir det enda EU-landet utanför Internationella brottmålsdomstolen.
HQ
De senaste nyheterna om Ungern. Landet har tillkännagett sitt beslut att dra sig ur Internationella brottmålsdomstolen (ICC) och positionerar sig som det enda EU-landet utanför tribunalen.
Detta kommer strax efter Netanyahus besök i Budapest, trots ICC:s arresteringsorder för honom för påstådda krigsförbrytelser. Den ungerska regeringen bekräftade att utträdesprocessen kommer att inledas i enlighet med landets konstitutionella och internationella rättsliga åtaganden.
Ungerns premiärminister Viktor Orbán, som konsekvent har motsatt sig ICC:s åtgärder och stött Israels premiärminister Benjamin Netanyahus hållning i Gazakonflikten, har hamnat under lupp för att ha stött en sådan kontroversiell hållning.
