Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Unreal Engine 3 till Wii

Används i Grasshoppers skräckspel
Nicklas Holm 7 oktober 2008

Grasshopper Manufacture, eller närmare bestämt Suda 51 (No More Heroes) och Shinji Mikami (Resident Evil-serien), utvecklar ett skräckspel till Playstation 3, Nintendo Wii samt Xbox 360. Spelet kommer ges ut av EA och använda sig av Epiq Games Unreal Engine 3.

Enligt Goichi Suda på Grasshopper är Unreal-motorn en fröjd att arbeta med och allting går snabbare, lättare och är mindre riskfyllt under utvecklingen tack vare den. Jay Wilbur som är vice president på Epic säger att de är ärade över att Grasshopper använder sig av deras motor eftersom det är en av de modigaste och mest innovativa utvecklarna i branschen.

Finns egentligen inte så mycket mer information, men vi återkommer naturligtvis när vi vet mer. Även om det redan nu låter intressant. Ett spel till Wii som drivs av Unreal Engine 3 hör trots allt inte till det vanligaste.

Fullständig profil 569 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.