Enligt Reuters antog USA:s representanthus på torsdagen en lag för att ge bistånd till Ukraina och införa nya sanktioner mot Ryssland, det senaste tecknet på att vissa republikaner är villiga att trotsa partiledarna och motsätta sig president Donald Trump. Med 225 röster för och 195 emot antogs lagen om Ukrainas stöd.
Godkännandet kom dagen efter att en liten grupp republikaner i representanthuset anslutit sig till demokraterna för att anta en resolution som skulle kräva att trupper drar sig tillbaka från fientligheterna med Iran om inte kongressen förklarar krig eller godkänner användning av militär makt.
Trots detta måste Ukraina Support Act också godkännas av senaten (som har republikansk majoritet och domineras av de mest hängivna Trump-anhängarna) och även om den klarar det hindret kan presidenten själv lägga in sitt veto mot den.
Ukraina-stödlagen innehåller åtgärder för att hjälpa Ukraina att återuppbygga efter kriget, godkänner mer än 1 miljard dollar i bistånd till Kiev och upp till 8 miljarder dollar i stöd genom direktlån. Den inför också stränga sanktioner och kontroller mot ryska exporter, inklusive finansiella institutioner, olje-, gruv- och ryska tjänstemän.