Valve inför kösystem för Steam Controller efter kaoset - kan reserveras senare idag
Det blev inte helt oväntat en smula kaosartat när Steam Controller släpptes häromdagen, och som många av oss anat blev det främst scalpers som göttade sig åt eländet. Där många kontroller nu säljs på andrahandsmarknaden för direkt absurda priser.
Men Valve har snabbt tagit lärdom och när de nu senare idag (den åttonde maj) öppnar för möjlighet att reservera Steam Controller igen så gör man det med strikta regler.
Först och främst. Klockan 19:00 svensk tid är det som gäller för den som är sugen på att norpa åt sig ett exemplar, och för att minska problemen kommer man att begränsa så att endast en kontroll kan köpas per konto. Det krävs även att kontot har "good standing" på plattformen samt att man köpt något annat på Steam före den 27 april.
I ett inlägg skriver man:
"Den 8 maj kl. 19.00 öppnas en reservationskö för Steam Controller. Din plats i kön sparas när du reserverar en enhet. När vi har flera enheter i lager igen skickas beställningsmejl ut i samma ordning som reservationerna gjordes"
Därtill gäller följande regler:
- Reservationer begränsas till en Steam Controller per användare
- När du får beställningsmejlet har du tre dygn (72 timmar) på dig att genomföra köpet.
- Kunder som redan har köpt en Steam Controller kan inte reservera fler
- Ditt Steam-konto måste ha god status utan anmärkningar
- Du måste ha gjort ett köp på Steam före den 27 april 2026
I all ärlighet kanske något man borde ha implementerat från första början. Men. Bättre sent än aldrig och vi får även hålla tummarna för att de kommer köra med samma regler inför lanseringen av Steam Machine.
Vad tror du om detta, en bra lösning?

