Gamereactor har redan tidigare rapporterat om att Valve kan tänka sig att släppa en egen konsol för att sätta press på de andra konsoltillverkarna. Valve menar att det behövs för att inte branschen ska stagnera, och nu rapporterar The Verge att Valve är i full färd med att göra allvar av planerna.
Steam Box, som enheten tydligen kallas verkar ha prestanda som är skyhögt över vad Playstation 4 och Xbox 720 lär ha med en Core i7-processor CPU, 8 gigabyte RAM och ett grafikkort från Nvidia. Konsolen lär redan ha visats upp för utvecklare och kommer såklart att köra Steam men även ha möjlighet att köra exempelvis EA:s Origin-tjänst.
Som för att göra allt bättre är Steam Box baserad på PC-teknik så det krävs inga investeringar för utvecklingskit och det kommer heller inte finnas några licensavgifter. Något som garanterat lär tilltala utvecklarna.
Åtskilliga USB-tillbehör lär ska fungera, med en ny sorts handkontroll lär ska följa med och vara standard för alla spel till enheten framledes.
Som bara för att göra allt ännu lite mer spännande lär enheten eventuellt ska visas under GDC som startar redan idag, om nu inte Valve bestämmer sig för att vänta med Steam Box till E3-mässan i juni.