Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Veckans Virtual Console

Ytterligare en bra vecka
Jonas Mäki Editor Sweden 21 december 2007

Virtual Console-älskande Wii-ägare får ytterligare en trevlig vecka att glädjas åt med tre spelpremiärer som alla är köpvärda. Veckans bästa spel är Westones och Segas snart 20 år gamla plattformsactionspel Wonder Boy III: Monster Lair som ursprungligen hör hemma i arkadhallarna. Ett fantastiskt vackert och mycket roligt spel (Turbografx-inkarnationen) som absolut bör spanas in.

De andra båda spelen är NES-titlar från Konami. Först Blades of Steel, ett hockeyspel som faktiskt blev mest känd för sina spektakulära slagsmål. Idag är ju NHL-hockeyn nästan snällare än Elitserien, men så har det inte alltid varit. Ta chansen att testa, det håller faktiskt ännu.

Till sist är det Skate or Die som vi nyligen skrev om på retroplats i Gamereactor-tidningen. Ett urskönt och respektlöst skateboardspel som är ett av de absolut viktigaste i denna subgenre med cool musik, varierade grenar och en grym massa attityd.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.