Direkt efter hans panel träffade vi Larians Associate Lead Scripter, som berättade för oss om studions omfattande system och arbetsflöde för att producera en unik förgrenad berättelse inom hundratals uppdrag för det berömda rollspelet.
"Vi är på DevGAMM i Gdańsk och jag är här tillsammans med Vladimir som just gav oss en mycket intressant panel om Baldur's Gate III och den typ av berättande process som ni följer på Larian för att göra spelet så varierat och så intressant och för att ha så många resultat i åtanke. Så först och främst har du typ av beskriva den här processen genom vilken du går upp och ner och vad kan du berätta för oss om de här stegen som du alltid följer?
Det viktigaste för oss är att hitta den här roliga faktorn i våra situationer och vi försöker alltid att nå detta mål. Så vi etablerade vår process i sätt där det gör att vi kontinuerligt kan gå tillbaka till tidigare steg om vi hittar något som kan behöva mer arbete. Ja, och med den här typen av process kan vi försöker arbeta från små saker, typ av kärnidéer mot mer, expanderande mot fler olika vägar, olika sätt hur du kan närma dig situationer och ja, i grund och botten."
"Så det är, om jag har rätt, pitch, vit låda?
Narrativ tonhöjd, vit låda, orange låda och polering, japp.
Och sedan polering. Orange box har något att göra med Half-Life eller?
Nej, just det. Så varför kallas den vit och orange?
Det är mer för produktion så ärligt talat vet jag faktiskt inte."
"Hur mycket vill du ha?
Jag antar att vi färgar den vita rutan med färg nu.
Okej, som om den är full av färg nu. Annars måste du fixa det.
Hur mycket går du fram och tillbaka? Hur bestämmer man sig för att man är nöjd med en resultat så att du verkligen inte behöver gå tillbaka till polering eller kanske testa berättelsen en gång till?
Ja, det är väldigt kontextkänsligt så vi kan inte säga som för majoriteten av situationer efter den här punkten ändrar vi inte längre någonting."
"Det är mer som att i en situation kan det vara så att vi redan har den här coola idén i där och vi arbetar bara smidigt med det och det finns inte många enorma iterationer. För andra idéer söker vi lite mer och om vi försöker att inte gå längre än vita lådan så har vi denna flexibilitet att utforska mycket mer typ av mark saker där inne för att sätta vår kärna omedelbart."
"Eller med den orange lådan, ja, om berättelsens sammanhang ändras, om alla situationer som är runt vårt uppdrag förändras och det här uppdraget inte passar även om det redan var utvecklat lite längre, ja, vi behöver anpassa det till allt det nya sammanhanget runt omkring. Så ja, om vi försöker gå tillbaka till och typ utforska saker vi redan gjort men nu måste vi göra om dem igen."
"Och sedan frågade jag dig samma sak för vad-om-scenarierna. Du nämnde detta som en av huvudpunkterna i din panel var de många vad-om-scenarier du killar kommer upp med. Så ja, hur galen kan du bli och annat än att vrida på spelaren till en ost, vad kan du berätta om dessa galna scenarier som har kommit upp?
Normalt har vi vår lista med scenarier som vi redan har planerat i förväg och vi försöker anpassa vårt system så att det är lättare för manusförfattare att arbeta med dem och inte varje gång bli överraskad som, åh, du kan teleportera till någon ände av situationen. Ja, man kan göra det hela tiden. Men för mer galna saker, ja, det är mycket upp till människor som är involverade i att arbeta i situationen. Så med exemplet med ost, var det en idé från en skribent som klarade det utan att meddela många av producenterna och de var inte medvetna om det. Men i i slutändan är situationen där, alla gillar det. Jag tror att det är Svens favorit."
"...situation. Så ja, vi klarade av det. För andra scenarier som ölscenen, för exempel, ja, det var mest från filmisk sida. De lade också in det i spelet. När folk såg det kunde de bara inte ta bort det. Det är för bra för att inte visa det."
"Exakt.
Så det är faktiskt ibland inte planerat alls. Det är mer som en vild faktor i där.
Kan du berätta om ett "tänk om"-scenario som ni skrotade?
Ja, det är jag."
"För det var kanske inte så illa. Kanske var det för galet, galnare än en ost.
Ja, det finns definitivt många scenarier som vi skrotade för att de var antingen för galna eller för expansiva. Så vi skulle behöva ägna en hel del tid på det. Men jag har inget i huvudet."
"Okej, då så. En sak som jag tyckte var intressant med din panel är att du stannade vid definitionen av en skribent, som, du vet, för många unga utvecklare här, tror jag var intressant att verkligen lära sig vad en scripter, a.k.a.
och många andra roller, kan vara i en studio. Så vad kan du berätta för dem nu?
Jag tror också att det är en speciell linje eftersom många människor kommer till en anställningsintervju som skriptare och de förväntar sig att skriptare rent bara implementerar vad de blir tillsagda att göra. Så vi har det här, som jag förstår det från andra studior, är det här processen där. För oss vill vi ha det här flexibiliteten att manusförfattare också är designers när det är nödvändigt. Och inte bara vara händerna på berättande människor, utan mer som att arbeta i samarbete."
"Det är faktiskt så vi organiserar arbetet. Och eftersom vi rör vid många olika saker, vi arbetar med många olika team, skulle jag säga att den viktigaste erfarenheten för människor är faktiskt indiespelutveckling. För när man är en indie, när du är en enmansstudio, arbetar du bara med allt och du känner till alla olika fält där inne och försöker liksom sätta allt, som att forma allt en slags produkt. Så för indies är det ett helt spel. För oss är produkten en situation där vi arbetar från vår sida med det faktiska hur det fungerar, men också hjälper andra team att lägga in sina grejer där också."
"Det är därför du säger att en manusförfattare inte bara är någon som tar hand om berättandet, utan också programmerar många gånger.
Ja, inte programmering, mer som skriptning. Eftersom vi använder programmering system som redan finns, så vi går inte för djupt in där. Vi vill vara på gränsen mellan design och programmering, inte för mycket åt något håll."
"Du nämnde team, många olika team. Så vi har nämnt hur du går tillbaka och upp och ner på listan med steg och prioriteringar, men samtidigt.., sprider ni ut det horisontellt i team. Så hur synkroniserar ni?
Hur anpassar ni er för att det ska mötas av många olika människor?
Ja, det är därför vi har scripting leads, för att vara ärlig. Vi försöker hjälpa teamet medlemmar att få kontakt med varandra. Och tillsammans med regionledarna eller RPG-designers försöker vi ha en vision om ett innehåll att arbeta med, till exempel, på regionen. Ja, typ bara prata med en massa människor alla hela tiden och låta alla veta vilka andra rörliga delar och andra olika delar av spelet som händer."
"Och även de system som du nämnde och allt arbetsflöde måste fungera med premissen att det måste göras eller också anpassas till båda enspelarna, multiplayer, och den onda vägen och den goda vägen. Så hur gör man det?
Ja, som att försöka överväga alla olika möjligheter, men faktiskt multiplayer är mycket viktigt för oss eftersom vi vill ha denna förmåga att spela alla situationer i spelet tillsammans med dina vänner i co-op-läge eller genom online-anslutning. Och alla våra stationer fungerar faktiskt både för singel spelare, även för enstaka karaktärer, och i multiplayer i co-op."
"Det är inte lätt. Vi måste verkligen ta hänsyn till alla dessa kontinuitetsfrågor att flera spelare kan befinna sig på olika positioner i en situation samtidigt tid och situation måste fortfarande vara logiskt. Det finns ingen magisk sak.
Vi arbetar bara mycket med detta stöd."
"Och sedan var Baldur's Gate 3, om jag inte missminner mig, 288 sidouppdrag med många olika resultat var och en. Så vart tror du att detta kan gå härnäst när det gäller, Spelet fick många utmärkelser för berättande och förgrenat berättande.
Så vad tror du att det här kan utvecklas till eller kanske något som du skulle ha velat göra annorlunda som du nu gärna skulle vilja prova?
Självklart vill vi bara skapa fler och större och häftigare situationer och uppdrag, men vi får se."
"Okej, då så. Tack så mycket för din tid Vladimir. Härligt att träffa dig här och ser fram emot att träffa dig i Barcelona också.
Japp, japp. Skål. Tack så mycket."