Vem kommer att ta tyglarna för Baldur's Gate IV?
"Hej, välkomna tillbaka till GRTV News, jag är Alex, som alltid går vi igenom eftermiddagarna senaste och bästa när det gäller spel, teknik, underhållning, vad du än gillar och faktiskt vad du än älskar, vi har det alltid här för dig på GRTV News och i den bredare Gamereactor-nätverket som helhet."
"Så om du gillar vad du ser och vill se mer, se till att kolla in Gamereactor var du än får det ifrån för fler spelrecensioner, förhandsvisningar av spel, filmrecensioner, serierecensioner, exklusiva nyheter, intervjuer, världsnyheter, sportnyheter och naturligtvis så mycket mer.
Utan vidare dröjsmål idag pratar vi Baldur's Gate 4, ja framtiden för Baldur's Gate borde jag nog säga mer exakt och vad Hasbro kommer att göra med det."
"Nu kanske du anser att Baldur's Gate är ganska mycket gjort med tanke på Larian's gjort med det men så är inte fallet eftersom Hasbro ägaren av D&D och därmed Baldur's Gate vill helt klart göra något av det här spelet.
Nu tillbaka när Baldur's Gate 3 var först i sin typ av stora framgångar, du vet i slutet av 2023 trodde folk att Larian inte riktigt kunde göra något annat än ett Baldur's Gate 4 eller någon form av expansion för det här spelet."
"Men som fallet var, bestämde Larian att de bara inte hade motivationen och gjorde det modiga beslutet att följa sin magkänsla och istället arbeta med något annat.
Nu betyder det att en annan studio måste ta över Baldur's Gate med framtiden blir Baldur's Gate 4 eller vad det nu kan bli när Larian fortsätter att arbeta på sin egen grej igen."
"Samma sak med IGN, Hasbro Senior VP of Digital Games Dan Eyob sa att det finns många människor intresserade av Baldur's Gate, vi arbetar typ av våra planer för framtiden och vad vi kommer att göra och det och faktiskt i ganska kort ordning kommer vi att ha några saker att prata om det."
"Så ja, förlåt för pausen där, jag insåg att jag fumlade med ett par ord men i i alla fall i huvudsak får du kärnan att Dan eller Mr Eyob pratar om det faktum att vi förhoppningsvis kommer att ha ett tillkännagivande snart, det betyder inte att vi kommer att ha spelet inom räckhåll vid någon tidpunkt snart som igen Larian förmodligen skulle ha tagit ytterligare 6 år att göra Baldur's Gate 4 om det skulle göra det rakt och så en annan studio kommer att behöva plocka upp det, överväga vad den vill göra med IP:n, överväga om man vill ändra saker, överväga om man vill behålla det som det är Larian gjorde, det ena och det andra, vad ska Hasbro göra, hur ska de marknadsföra det, alla dessa frågor går troligen genom Hasbros huvud och så är vi mycket, mycket långt ifrån att faktiskt få se hur det här spelet är, men Hasbro är sätta saker i rörelse för att se till att det slår så snabbt som möjligt medan järnet fortfarande är varmt som det kommer att vara."
"Men Eyob säger att han inte har bråttom eller Hasbro inte har bråttom, vi har inte bråttom rätt säger han, det är saken vi kommer att ta en mycket uppmätt strategi, vi har fått många planer, många olika sätt att göra det på, vi börjar tänka okej ja vi är redo att börja doppa tårna i lite och börja tänka på några saker och jag tror att vi inom kort, som jag sa igen, inte ska överdriva den punkten, kommer vi att ha en del andra saker att prata om kring det."
"Så Eyob nämner också i denna intervju med IGN det faktum att det uppenbarligen finns andra D&D-spel som också känner en hel del press sedan Baldur's Gate 3 kom ut, det satte verkligen ribban högt, inte bara för CRPG och RPG i allmänhet utan för vad ett D&D-spel kan åstadkomma och det betyder att det finns en enorm press för vem som än tar över nästa Baldur's Gate eller du vet om det är Baldur's Gate 4, någon slags mellanspel som försöker överbrygga klyftan när en annan studio arbetar med detta långa massiva RPG men vi vet att Larian inte kommer att hantera det så många människor kanske redan har dragit ner sina förväntningar något men med tanke på hur bra det andra spelet var, måste Hasbro verkligen gå upp annars kommer det att falla tillbaka till obskyritet som det var riktigt innan Baldur's Gate 3 lanserades eftersom Baldur's Gate 2 kom ut för decennier sedan vid denna tidpunkt så det är verkligen något som du vet om du vill hålla den goodwill igång som har etablerats av Baldur's Gate 3, kommer de verkligen att måste ta några måttfulla steg eller tycker du att de bara ska kasta ut vad som helst de kan för att hålla Baldur's Gate-namnet vid liv, låt mig veta och låt mig veta vad du tycker Baldur's Gate 4 ska ta formen av, hur det ska vara, ska det vara som Larian's spel, ska det försöka vara något annorlunda, låt mig veta allt detta och mer så får jag se dig imorgon för fler GRTV nyheter, hejdå."