Svenska
HQ
Gamereactor
Videos
Mafia: The Old Country

GRTV News - Mafia: The Old Country kommer inte att ha en öppen värld

Det kommer i stället att gynna linjärt, narrativt berättande.

Audio transcriptions

"Hej alla och välkomna tillbaka till ett nytt avsnitt av GRTV News. Idag kommer vi att prata lite om Mafia. Den här, jag vet inte, veckan, två veckor eller de senaste två veckorna, har varit helt dominerade av 2K och Take-Two Interactive."

"Vi har haft en Borderlands state of play, vilket har lett till en hel del diskussioner om Borderlands 4. Grand Theft Auto 6 har varit i rubrikerna två gånger om på grund av sin försening och dess massiva spel och information. Och nu har vi detta, för igår på PAX East, var Mafia The Old Country ett av de stora fokusområdena. Vi fick en ny gameplay trailer, hemsidan uppdaterades med massor av nytt innehåll. Och i grund och botten vet vi mycket om hur det här spelet kommer att vara och jag tror att det faktiskt kommer att överraska människor eftersom det kommer att vara lite annorlunda än den typiska Mafia-formeln som vi har varit känt för, eller som vi har känt för ett tag. Så hur som helst, låt oss dyka in och ta en titt på exakt vad som händer."

"Så ja, Mafia The Old Country kommer att vara ett linjärt berättelsedrivet spel i stil med ett klassiskt maffiafilm. Den senaste omgången gameplay visar att det här kapitlet i berättelsen kommer att vara mycket annorlunda än vad som kom tidigare. Så utvecklaren Hangar 13 och utgivaren 2K lovade att dela med sig av en massa information om Mafia The Old Country idag som en del av en tvådelad avslöjande i linje med PAX East. Den första delen av detta har nu precis anlänt och innehåller en spännande gameplay-trailer som du kan se nedan, men även massor av ytterligare information finns på spelets hemsida. Jag tänker inte visa det, men om du vill kolla in det så kan du göra det här, så finns det en gameplay trailer här. Den kallas Whatever It Takes Gameplay Trailer."

"Men hur som helst, för det första har det tidigare läckta releasedatumet den 8 augusti bekräftats och till ett lägre pris än väntat på 49,99 dollar. Så det kommer inte att bli ett fullprisspel.
Du vet, i en värld där Mario Kart World kommer att kosta dig 80 dollar, kommer Mafia The Old Country bara kostar 50 dollar. Så det är ganska överraskande. Kanske säger det en hel del om hur 2K och Take-Two Interactive ser på spelpriser. Så, du vet, kanske är det något som kommer att övergå till både Borderlands 4 och även Grand Theft Auto 6. Men återigen.., det är bara en intressant tanke att lägga fram. Men hur som helst, för att lägga till detta, nämns det att spelet inte kommer att vara öppet, utan istället vara ett linjärt berättelsedrivet spel. Tillagt till detta, har en massa narrativa element delats, bland annat att spelet syftar till att spelas som ett klassisk maffiafilm som följer Enzo Favara när han glider in i brottslighet och kommer ansikte mot ansikte med en av oförutsägbara allierade och mördande fiender i detta klassiska kriminaldrama, rikt på och tidstypiska autentiska detaljer som kommer att fördjupa dig i denna förrädiska Medelhavsmiljö."

"När det gäller hur striderna fungerar nämns det att berättelsen utspelar sig i en tid då skicklighet med en stilettblad var en dödlig tillgång, en loop eller ett hagelsvärd eller hagelgevär var ett skjutvapen, och att du kan slåss på nära håll och på avstånd, till och med använda smygande nedtagningar för att få försprång på hot. I övrigt förklarar informationen att spelet kommer att erbjuda en mängd olika sicilianska kulisser och vyer, inklusive underjordiska kryptor och sönderfallande ruiner till överdådiga vingårdar och utsmyckade operahus, och att ta sig runt på Sicilien kan involvera tidiga bilmodeller, men också hästar. Nu kan du förvänta dig lite mer information om 1900-talets actiontitel senare idag, vilket, ni vet, det här har faktiskt försvunnit nu, utvecklarpanelen har hänt, så det borde finnas lite mer information om spelet där ute som delas av utvecklarna själva. Men ja, ett par bilder av spelet här, Jag tror att alla dessa delades i förväg, men de finns där nu i alla fall."

"Så ja, maffian, det gamla landet, lite mer information om storyn och allt det där bra grejer. Den stora grejen för mig är dock att det inte är en öppen värld. Jag behöver inte nödvändigtvis något emot det. Jag tycker att vi får många öppna världar som känner att öppna världar tar upp mycket av en spelares tid, och jag har inget emot att vi ser att de är mindre vanliga nuförtiden."

"Ett linjärt berättelsedrivet spel gör det möjligt att fokusera och verkligen betona sin berättelse, så jag hoppas att det betyder att det var där Mafia 3 kanske spårade ur lite, och tappade spelarnas intresse för den narrativa tråden. Det ser ut som att det här spelet kommer att försöka rätta till det på bekostnad av, uppenbarligen, friheten i en öppen värld."

"Men jag tycker det är bra, för jag har aldrig sett Mafia som en öppen värld.
som kan konkurrera med några av de andra öppna världarna med gangsterbrott där ute, som, Grand Theft Autos, Sleeping Dogs, såna saker. Jag tror att de har alltid varit bra, men de har alltid varit, jag tror att det är kanske för att de är typ av bundna till tiden lite grann. L.A. Noire är förmodligen undantaget i det avseendet. Men ja, jag är exalterad att se detta, du vet, de nämnde att det kommer att vara utformat som en klassisk maffiafilm, vilket ger mig mycket tro och mycket, ja, gör att jag verkligen förväntar mig vad de är här. Och det kommer snart, du vet, den 8 augusti. Så Take-Two och 2K Interactive har två eller tre riktigt stora spel på gång. De har Mafia, Borderlands och Grand Theft Auto. Och nu.., Grand Theft Auto har skjutits upp till maj 2026, men i augusti har vi Mafia och sedan i september har vi Borderlands. De kommer ut inom en månad från varandra. Så om du gillar den här typen av spel som 2K sparkar ut, då kommer det att bli en riktigt upptagen, ja, ja, månadsperiod i slutet av av sommaren när allt detta kommer att göra sin ankomst. Så håll ögonen öppna för mer. I övrigt.., igen, skulle jag anta att vi kommer att få mer information om det här spelet relativt snart nu."

"Så när det kommer ut, se bara till att hålla ett öga på din lokala Game Rants-region, för all information, alla bra grejer kommer att finnas där. Annars är det hela tiden som jag har på dagens avsnitt av GRTV News. Så jag hoppas att ni får en trevlig fredag och helg, och så ses vi på andra sidan. Ta hand om er, allihop."

GRTV News

Fler

Videos

Fler

Filmtrailers

Fler

Trailers

Fler

Events

Fler