Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
HQ
Gamereactor
Videos

Cosplay som en form av konst och uttryck - Yaya Han San Diego Comic-Con Málaga Intervju

Den legendariska cosplayaren Yaya Han var på SDCCM för att diskutera sitt hantverk, tyger, noggrannhet kontra kreativitet, tips för nykomlingar och värdet av gemenskapen. Kolla in det i den här exklusiva videon där vi pratar om allt som har med cosplay att göra!

Audio transcriptions

"Hej Gamereactor-vänner, det här är den fjärde dagen på San Diego Comic-Con Málaga, den sista dagen, och jag är här tillsammans med Yaya, som är, det här är ett nöje, jag ville lära mig mycket mer om cosplaying, vilket är en hel vertikal här, en hel, du vet, linje av innehåll, och vi har sett fantastiska cosplayers överallt."

"Så, som domare, som expert, ge mig ett par höjdpunkter av de här cosplayarna du har sett här.
Det här är den första San Diego Comic-Con Málaga, och jag ser redan kostymer i världsklass, särskilt vid tävlingen igår, vi fyllde Hall M och gjorde en ren hantverkstävling, med folk som hade med sig kostymer på mästarnivå, från olika genrer, vi hade en stor blandning av rustningar och sydda kostymer, och det var fantastiskt att se det på scenen, och liksom visa vad spansk cosplay kan göra."

"Fantastiskt. För de som kanske inte vet, vem cosplayar du som, och hur arbetar du med den här specifika kostymen?
Ja, jag är klädd som en av mina favorit anime karaktärer, Maomao från Apothecary Diaries, och det är en superrolig, bekväm kostym, och jag älskar att vara henne, och ja, jag gjorde hela kostymen och stylade peruken, så, du vet, den här dräkten är baserad på historiska kinesiska historiska kläder, Hanfu, och mitt ursprung är kinesiskt, så det var verkligen, det är alltid så, jag tycker om att göra Hanfu, och jag gillar att använda tyger som, du vet, är som med de kinesiska brokadmönstren, och som har mycket rörelse och vibrationer, så det är alltid så roligt att göra de här kostymerna."

"Du har din egen tygkollektion också, använde du dem i den här?
För den här dräkten använde jag inte, jag använde faktiskt inte min, så ja, jag designade en serie tyger som finns i butiker i Amerika, och jag använder mina tyger i många dräkter, men den här dräkten, eftersom den är väldigt kinesisk, du vet, ursprung, Jag ville använda alla tyger som var från Asien, så, men ja, ni kommer att se mig, som min Lucy-dräkt från Cyberpunk, Jag använde åtta olika tyger från min tygsamling."

"När du skapar dina kostymer, hur balanserar du mellan kreativitet och noggrannhet?
Vad värdesätter ni mest?
Ja, bra fråga, för jag värdesätter faktiskt inte noggrannhet, jag tycker att cosplay är en form av fanuttryck, så det är som om man tillbringar tid med karaktären, man skapar en outfit av karaktären, men man lägger också in lite av sitt eget jag i den."

"Den vanliga delen?
Exakt, och så för att göra det, uppmuntrar jag människor att inte oroa sig så mycket för noggrannhet, och ha lite kreativt kul med sina dräkter, för cosplay ska vara välkomnande för människor i alla former, storlekar, etniciteter och hudfärger, och om man är för upptagen med noggrannhet, så börjar man få frågor som, är jag tillräckligt bra för att cosplaya den här karaktären, för jag är inte av samma etnicitet, om ni förstår vad jag menar?
Så det är som ett kaninhål som man kan gå ner i, och jag vill inte bara se folk som cosplayar som redan ser ut som anime-karaktärer, eller hur?
Jag vill att alla ska njuta av det här."

"Sedan jag började med cosplay för 26 år sedan har jag alltid bytt ut mina dräkter, Jag har lagt till detaljer, jag har, du vet, om en kostym var för avslöjande för mig, Jag skulle göra det mer blygsam där jag kände mig bekväm.
Jag var aldrig rädd för att ändra mig, du vet, och avvika från noggrannheten."

"Nu nämnde du att du har spelat cosplay i mer än 20 år, hur skulle du säga att landskapet har förändrats när det gäller att respektera det ni gör, som konst och uttryck, inte bara i USA utan överallt i världen?
Herregud, jag hade aldrig kunnat föreställa mig att cosplay skulle bli så stort som det är nu, och verkligen som en industri, och något som firas över hela världen."

"När jag började ansågs det vara en väldigt freaky del av fandom, som om vi var missfostren bland fansen, och många andra fans förstod inte cosplayers och tyckte att det vi gjorde var barnsligt, eller så missförstod de det som en sexuell fetisch eller nåt.
Så det var många år då vi var tvungna att förklara varför vi gör det här."

"Och nu tror jag att tack vare fler konvent, som ger cosplayers en möjlighet att visa upp sig, och tack vare sociala medier, som är så lämpade för cosplay, där du kan dela med dig av hela din utveckling och berätta varför du älskar den här karaktären så mycket, och vad som låg bakom dräkten, så tror jag att cosplay nu hyllas som en form av konst."

"Jag är väldigt tacksam och jag vill att så många som möjligt ska känna sig bekväma med att delta.
I det avseendet, i kaninhålet som du nämnde tidigare, vad skulle du säga att unga cosplayare ska säga till sina föräldrar som inte förstår vad det här är, trots att det har blivit större och större, viktigare och mer respekterat med åren?
Vad måste man säga till dem för att de ska förstå vad det här är och respektera det?
För att de är rädda, de flesta av dem är rädda för reaktionen hemma."

"Ja, det är faktiskt något som jag själv brukade handskas med.
Mina egna föräldrar förstod inte varför jag cosplayade, och det krävdes att jag tog med dem till ett konvent för att de skulle förstå.
Så fort de gick på ett konvent och såg reaktionerna jag fick, och de pratade med folk som var fans av mig, så sa de: "Det här är en grej. Du inspirerar faktiskt människor med din kreativitet."

"Och jag sa: "Ja, det är det här det handlar om.
Så jag hoppas att unga cosplayare kan prata med sina föräldrar och säga: "Jag är hemma och gör dräkter.
Det här är något kreativt. Jag lär mig färdigheter.
Vissa färdigheter är traditionellt nedärvda, hantverksmässiga färdigheter som kommer att gå förlorade för världen."

"Men cosplayare håller det vid liv, med guldarbete och broderier och så vidare.
Så det här är faktiskt ett väldigt hälsosamt, kreativt tidsfördriv.
Och när jag går på konvent är det väldigt hälsosamt.
Det finns gott om säkerhet. Alla tar hand om varandra."

"Och det handlar om att bygga upp din sociala kompetens.
Cosplay ger dig självförtroende, för du klär ut dig till karaktärer som är större än livet.
som är mycket mer, du vet, vad som helst, heroiska än vad du är.
Och det hjälper faktiskt till att bygga upp din karaktär."

"Så allt detta är verkligen positivt. Och jag tycker att föräldrar ska vara med och stötta sina barn.
De borde cosplaya med dem eller göra dräkter åt dem och med dem.
och definitivt komma till ett konvent, du vet.
Jag utmanar alla föräldrar att komma till ett konvent med sina barn."

"Och i slutet av dagen, för vissa av er, finns det en del affärer och industri i det också.
Så det kan vara ett slut för vissa av dem.
Och så den sista, jag antar att du har varit på San Diego Comic Con flera gånger.
Jag har varit på San Diego Comic Con i USA sedan 2007, nästan varje år."

"Jag vill be er att jämföra båda eftersom det här naturligtvis är helt annorlunda.
Första gången, mindre, men, du vet, är det något som du skulle vilja dela med dig av, du vet, att du har varit med i båda utgåvorna, i båda versionerna, den spanska och den amerikanska versionen, finns det något som sticker ut som är lika eller som är för annorlunda?
Jag tror att andan faktiskt är väldigt lik."

"Entusiasmen, passionen och engagemanget som folk har när de kommer till San Diego såväl som Malaga har varit mycket lika.
Jag tror också att jag tror att Malaga är en mycket unik miljö för Comic Con och har så mycket mer potential eftersom man kan sprida sig in i staden som San Diego i Kalifornien."

"Man tar över hela staden.
Det finns aktiviteter över hela centrum och det är inte bara ett kongresscenter.
Så jag ser redan att de har ett stort utomhusområde med aktiviteter.
Men jag skulle gärna vilja se mer."

"Jag skulle vilja se er dra nytta av den här 2 800 år gamla staden och de här platserna, som att hålla ett cosplay-event vid katedralen, eller hur?
Som att ta Comic Con till staden Malaga för det är något som San Diego i Kalifornien inte kan konkurrera med.
Exakt."

"Vi hade ett trevligt mottagande häromdagen, men bara för videospelsdelen av innehållet som var vid katedralen på OXO-museet.
Så jag tror att det är tanken i framtiden.
Förhoppningsvis nästa år, två år till här, kanske fler i framtiden."

"Men tack så mycket för att du tog dig tid, Yaya.
Njut av resten av din sista dag.
Hoppas att vi ses här igen nästa år.
Älskar att komma tillbaka."

"Tack för att jag fick komma."

Intervjuer

Fler

Videos

Fler

Filmtrailers

Fler

Trailers

Fler

Events

Fler