Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
HQ
Gamereactor
Videos

Cuisinart Flex Prep, Blast, and Go (Quick Look) - Meal Prep på ett enkelt sätt

Vi tar en titt på en samling enheter från Cuisinart som syftar till att göra måltidsförberedelser och att ha en hälsosam kost ännu enklare.

Audio transcriptions

"Hej alla och välkomna till ännu en Gamereactor Quick Look.
Cuisinart tvingar sig in på den skandinaviska marknaden och de har gjort ett ganska bra jobb så här långt."

"Visst, alla produkter som de har skickat oss som vi har haft här på skrivbordet har inte varit omedelbara favoriter bland redaktionen, men många av dem verkar inte kräva en helt premium hög prispunkt.
Det betyder att de skulle gå i direkt konkurrens med etablerade jättar som Kenwood till exempel."

"Och de erbjuder, tycker jag, ganska bra designprofiler och en slags anonym estetik med bra materialanvändning.
Och de gör det till konkurrenskraftiga priser.
Ta de här två."

"Det här är FlexPrep.
Det är en matberedare på 1,1 liter och en Blast & Go, som är en bärbar stavmixer.
Vi har sett de här idéerna på andra ställen.
Detta är, strängt taget, bara en matberedare och en bärbar personlig mixer är vad vi visade från Nutribullet för inte så länge sedan."

"Och den allmänna idén är densamma.
Låt oss göra den mindre här.
Vi förklarade det allmänna konceptet i Nutribullet-videon, men jag ska göra samma sak här.
Föreställ dig att du vill ha en morgonsmoothie, men du vet att du inte kommer att ha den för ett par timmar."

"Men du måste lämna ditt hem, till exempel, eller du måste gå till skolan, universitetet, vad som helst fallet kan vara.
Om man blandar det för tidigt, så är det så med många av de här sakerna, särskilt om man bara blandar frukt och grönsaker, ja, då kommer det att separera med tiden."

"Vätskan kommer att tränga utåt från den mixade blandningen som du har gjort och du kommer sluta med den typ av mjuk vätska på toppen och sort av den blandade frukt och grönsaker längst ner.
Det vill du inte ha."

"Blandade saker är i allmänhet gjorda för konsumtion omedelbart eller nästan omedelbart.
Så hur löser man det här problemet?
Jo, man fyller Blast & Go med det man vill blanda, och sedan bär man den med dig så här."

"Det finns ett litet gummibärhandtag här, och den här enheten här är blandaren batteri.
Tanken är att man kommer till jobbet och lägger den här i kylskåpet.
eller vad det nu kan vara, och när du vill konsumera din smoothie eller vad som helst du lägger i, ja, då blandar du precis här."

"Och batteriet inuti ser till att du har tillräckligt.
Det verkar finnas 20 bländare per laddning, och när den är klar kan du ladda den mycket enkelt genom USB Type-C. Det verkar vara en generellt bra idé.
Den här koppen rymmer 500 milliliter och motorn är på 20.000 RPM, snabba blandningar."

"Det betyder att den även kan göra fryst frukt och eller is.
Så det finns många olika saker som kan vara omedelbart mer utsökta eftersom du kan göra det färskt var det än är.
Jag kommer att säga att som ett paket, vilket är vad du skulle behöva bära med dig, är det inte exakt lätt, men det är ett bra sätt att lösa ett mycket specifikt problem."

"Så om du har det här specifika problemet, ja, då löser det här det perfekt.
Personligen skulle jag ha velat se den gå för fem blends och vara hälften så stor som den här.
För 20 verkar mycket, för tänk dig, jag vet att du inte vill ta betalt för allt men saken är den att du kommer att behöva rengöra det här varje gång i vilket fall som helst."

"Så det krävs underhåll efter varje blandning.
Du kommer inte att ta med dig den här hem smutsig efter att du har druckit ur den.
Förresten, det gör du om du bara öppnar locket här.
Du behöver inte, du vet, det är drickbart eller användbart i det tillståndet."

"Poängen är att när du tar hem det här, kommer det förmodligen att gå direkt in i din.., du vet, tvättas upp så att du kan använda den igen.
Så att ladda den här i en halvtimme medan du gör det verkar inte vara den största utmaningen, särskilt om du hade fem blandningar."

"Fortfarande ganska häftiga grejer.
Det här är en 1,1 liters flex prep matberedare.
Den kallas 1,1 liter eftersom skärskålen är 1,1 liter, vilket innebär att den här är mycket mer kompakt och tar upp mycket mindre plats på köksbordet än, du vet, en konkurrerande modell från Kenwood, till exempel."

"Det är rostfritt stål, dessa skärplattor här.
Det finns en vändbar strimlingsskiva.
Det finns ett piskande blad.
Det finns många olika saker som man kan lägga till för att skapa det resultat som du vill ha."

"Det största problemet för ett par personer skulle vara att 1,1 liter inte är så mycket, men ändå för den typ av allmän användning är det en bra idé.
Det finns en allmän puls, som aktiveras genom att klicka nedåt eller en vanlig på, som kommer att vara, som kan attackeras, som deprimerad eller borttagen."

"Det är otroligt enkelt.
Det finns inte ens separata liknande program här.
Det finns bara en på och en puls.
Så om du vill ha något som i sig är enkelt mer än något annat, ja, då är det förmodligen en bra idé."

"Den tål maskindisk.
Det finns ett blad med en knapptryckning, som jag sa, ett blad med en knapptryckning.
Det finns ett låssystem för bladet för säkerhets skull.
Allt finns här, men du får det från en tillverkare, vilket är mer beprövat."

"Så dessa två saker, återigen, tycker jag bevisar att Cuisinart verkligen satsar på en bred portfölj av starka produkter till riktigt effektiva priser.
Så vi kommer att granska dessa och återkomma till er mycket snart.
Vi ses på nästa."

"Hej då."

Hårdvara

Fler

Videos

Fler

Filmtrailers

Fler

Trailers

Fler

Events

Fler