En samling med de tre första spelen i Secret of Mana-serien utannonserades förra månaden till Switch - men bara i Japan - vilket vi rapporterade om. Ett av problemen som gör en europeisk lansering osäker är att det saknas officiell översättning av Secret of Mana 2 (som egentligen är det tredje spelet i serien, medan första är en Final Fantasy-spinoff).
Eftersom detta knappast är någon mångmiljonsäljare är det långt ifrån givet att Square Enix vill lägga resurser på en översättning av ett så gammalt spel. Arbetet med Secret of Mana Collection görs dock inte av Square Enix själva, utan M2. Nu skriver sistnämndas boss Naoki Horii på Twitter att det borde vara tekniskt möjligt att översätta och fortsätter med att tala om hur spelare bör gå till väga för att få Square Enix att lyssna: "the best chance would be to show Square Enix your enthusiasm."
Om en officiell lansering av spelet i Europa för första gången är något du skulle vilja ha (Secret of Mana 2 har aldrig släppts i väst) och tycker det känns som ett givet tillskott i din Switch-samling... så tala då om det för Square Enix. Enklaste sättet är förmodligen deras officiella Twitter, men det finns också en namninsamling om du föredrar det (varför inte båda?).
Skulle du köpa Secret of Mana Collection till Switch om det lanserades i Europa?
