Skip to main content
Nyheter

Virgin Tågen får klartecken att köra Eurostar-konkurrenten från och med 2030

Så många som 20 dagliga tur-och-retur-tjänster kommer att erbjudas mellan London, Paris, Bryssel eller Amsterdam.
Ben Lyons Senior Editor 17 augusti 2026

För närvarande finns det bara ett sätt att resa mellan Storbritannien och Frankrike, Belgien, Tyskland, Schweiz och Nederländerna med tåg, och det är genom att använda Eurostar-tjänsten som passerar genom Kanaltunneln. Den dagliga tur- och returtrafiken går mellan London, Paris, Bryssel, Antwerpen, Lille, Rotterdam och Amsterdam, med tillfälliga andra linjer som sträcker sig till Köln, Düsseldorf, Zürich och Genève. Även om det är ett praktiskt alternativ har det ett monopolistiskt grepp om järnvägslinjerna, även om det inte alltid kommer att vara fallet.

Det har bekräftats att Virgin Trains snart kommer att börja trafikera mellan London, Paris, Bryssel och Amsterdam, alla som en del av sin egen Eurostar-konkurrent. Denna tjänst har nyligen fått klartecken, och enligt The Telegraph finns planer på att starta trafiken med så många som 20 dagliga turer fram och retur, alla med start från oktober 2030.

Anledningen till att tjänsten inte öppnar förrän om fyra år är att Virgin Trains nu behöver få godkännande från brittiska och europeiska myndigheter för att köra sina tåg på de planerade rutterna, med idéer som cirkulerar från Virgins grundare Richard Branson om att till och med återöppna tågtrafiken mellan London och Disneyland Paris, och potentiellt även utforska en linje som även når Paris Charles de Gaulle-flygplats.

Förvänta dig fler nyheter i framtiden när Virgin fortsätter sina ansträngningar att utmana Eurostar inom transeuropeisk järnvägstransport.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 371 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.