Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
Världens nyheter

Vita huset begränsar bevakningen av Trumps kabinettsmöte för viktiga nyhetskanaler

såsom Reuters och Associated Press.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

I ett drag som har skakat om presskåren har Vita huset hindrat Reuters, Associated Press och andra framstående medier från att bevaka president Donald Trumps första kabinettsmöte under hans andra mandatperiod (via Reuters).

I stället ges nu medietillträde selektivt till organisationer som är mer lierade med administrationen, såsom Newsmax och The Blaze, medan medlemmar i presspoolen som länge varit medlemmar i presspoolen riskerar att uteslutas.

Administrationen motiverar policyn som en nödvändig uppdatering av pressens tillträde i mindre utrymmen som Ovala rummet, vilket åsidosätter Vita husets korrespondentförenings traditionella roll i att hantera bevakningen.

Denna förändring följer administrationens senaste beslut att ta bort Associated Press från presspoolen på grund av dess vägran att använda Trumps föredragna namn för Mexikanska golfen. För tillfället återstår det att se hur detta nya medielandskap kommer att forma administrationens förhållande till pressen.

Vita huset begränsar bevakningen av Trumps kabinettsmöte för viktiga nyhetskanaler
Shutterstock

This post is tagged as:

Världens nyheterUSA


Loading next content