Volvo har lyft ridån för en helt ny modell som både är helt elektrisk och dessutom lite av varje. Den är känd som ES90 och det är en bil som sägs ha inslag av en sedan, delar av en fastback och delar av en SUV, och när det gäller vad detta innebär i praktiken har Volvo sagt följande:
"ES90 kombinerar den raffinerade elegansen hos en sedan, anpassningsförmågan hos en fastback och den rymliga interiören och högre markfrigången som förknippas med SUV:ar. Det är en mångsidig bil som inte kompromissar med komfort eller utrymme. En bil som möjliggör större äventyr och familjer, som har den perfekta balansen mellan ditt yrkesliv och privatliv och som gör att du kan omfamna de speciella ögonblicken i livet."
ES90 är den första Volvon som använder 800V-teknik och den är byggd med nästa generations kärndatorer som påstås erbjuda en åttafaldig förbättring jämfört med föregångaren. Denna kombination innebär en större räckvidd och snabbare laddning än någon tidigare elbil från Volvo, med en total räckvidd på upp till 700 km utlovad och 300 km eller räckvidd som läggs till på bara 10 minuters laddning vid användning av 350 kW snabbladdningsstationer.
Inuti bilen kan vi förvänta oss Bowers & Wilkins-högtalare, 25 stycken för att vara exakt, och en central display som inkluderar en 14,5-tumsskärm som har Google-tjänster inbyggda, och som sträcker sig till 9-tums förardisplay och head-up-display.
När det gäller prissättningen har detta ännu inte kommunicerats, men vi får veta att Volvo nu tar emot beställningar till de flesta länder i Europa.