Real Madrid vann sin debutmatch i LaLiga mot Osasuna, tack vare en straff av Kylian Mbappé, i en match som såg Franco Mastantuono debutera på Bernabéu. Vinícius, Mbappé och Brahim fanns med i startelvan, och Alonso, som inte utnyttjade alla tillgängliga avbytare, valde Mastantuono och Gonzalo García framför Rodrygo, som brukade vara en fast spelare hos Ancelotti.
Med rykten om en försäljning tog alla det som ett tecken på att den brasilianska anfallaren inte har någon plats i laget. Men än en gång avfärdade Xabi Alonso idén. "Ingenting händer", sa han när han fick frågan om varför han inte spelade den här veckan och knappt spelade alls i klubblags-VM.
"Klubblags-VM var ett annorlunda sammanhang på grund av den konkurrens det var. Idag är det bara ett spel. Det som räknas är den här säsongen och självklart räknar jag med Rodrygo. Det är bara ett spel, vi ska inte läsa för långt in i framtiden. Om han får de minuterna om tre månader kommer jag att kunna svara dig med större säkerhet. I dag var det bara omständigheterna i matchen och mina beslut.
Enligt tidigare rapporter begär Real Madrid cirka 100 miljoner euro för brasilianaren, och många klubbar i Premier League sägs vara intresserade... även om ingen har lagt ett bud, så vitt vi vet, och med Rodrygo som fortfarande vill stanna i klubben, även om han troligen kommer att få färre minuter: Brahim, Gonzalo, Mastantuono och Endrick när han återhämtar sig från sin skada kommer att vara hans kompetens, med Vini och Mbappé som huvudanfallare.