Vi är ännu inte klara med de stora lanseringarna under 2023, vilket kommer gå till historien som en av de bästa någonsin för oss gamers, oavsett vilken plattform vi spelar på. Men faktum är att 2024 ser ut att bli precis lika bra och ett av de första storspelen som släpps då är Final Fantasy VII: Rebirth. Det innehåller flera nya mekanismer som varken fanns med i Final Fantasy VII eller i Final Fantasy VII: Remake, inte minst det nya sättet att fånga och använda Chocobos.
De charmiga fåglarna kommer faktiskt vara mer framträdande den här gången och vi ska tydligen kunna fånga dem i det vilda för att sedan rida på dem, snarare än att behöva slåss mot dem som vi gjorde 1998. Detta bekräftas via spelets officiella X-konto, som också visar ett kort klipp där Cloud distraherar en av krabaterna och sedan smyger upp bakom den och rider på den. Om du lyckas lugna ner den blir den sedan en pålitlig följeslagare som snabbar upp dina resor.
Fåglarna är dock inte bara till för att ta sig fram smidigt (eller för avel och/eller tävling, om ni vet vad vi menar). De kommer också hjälpa till med sökandet efter nedgrävda skatter, och Square Enix skriver: "When a chocobo encounters the scent of treasure, a "?" will appear above its head. You may be able to unearth valuable items by following the scent trail using your chocobo's sense of smell".
Den 29 februari är det premiärdags för Final Fantasy VII: Rebirth som släpps exklusivt till Playstation 5.