Konami har utannonserat ett nytt Efootball-samarbete med den populära mangan Captain Tsubasa, som skapades av Yōichi Takahashi på 80-talet och som fortfarande är mycket populär. Tack vare detta kommer spelare från och med den här veckan kunna ladda ner sportutrustning inspirerad av fotbollsmanga och anime.
De nya föremålen blir tillgängliga efter underhållet som är planerat till den 5 december. Fler detaljer har ej presenterats, men fans kan redan nu få en första titt på föremålen, som bärs av Efootball-ambassadörerna Leo Messi, Neymar och den nyligen introducerade Luis Suárez. Om du älskar denna fotbollsanimé så påminner vi även om Captain Tsubasa: Rise of New Champions som släpptes för några år sedan, och låter oss uppleva fotbollsglädjen från serien.
Efootball hette tidigare Pro Evolution Soccer men bytte namn i höstas och tycks ha fått en stor publik, inte minst tack vare att det är gratis att spela. Det finns ute nu till PC, Playstation och Xbox.
