Skip to main content
Nyheter

Snart kan du lyssna på South of Midnight-soundtracket via streaming-tjänster

Vi fick chansen att provspela någon timme förra månaden och kan meddela att det har riktig fin musik...
Jonas Mäki Editor Sweden 13 mars 2025

Den 8 april ska vi få besöka den kanadensiska utvecklaren Compulsion Games trolska tolkning av den amerikanska Södern i det mycket lovande (läs vår färska förtitt) South of Midnight, vilket släpps till både PC och Xbox Series S/X.

Det har flitigt uppmärksammats för sin läckra och fantasieggande design, men faktum är att det även har ett väldigt bra soundtrack av det vi fått höra hittills, komponerat av Olivier Deriviere. Och du kommer inte behöva vänta till premiären på att få lyssna på musiken, för via Bluesky meddelas nu att soundtracket dyker upp på större musiktjänster (Spotify med flera) med start den 20 mars.

Vi kommer självklart recensera spelet närmare premiären så du vet om det är värt dina surt hopsamlade slantar. Vi påminner dock om att det även ingår med Game Pass.

https://bsky.app/profile/compulsiongames.bsky.social/post/3lk7bzrnhos27

Compulsion Games blandar fantasy, folktro och den amerikanska södern.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.