Framväxten av artificiell intelligens äventyrar många jobb som traditionellt skapats av människor, särskilt inom konst- och datoravdelningarna. Men utgör robotar också ett hot mot idrottare? Det är inte troligt på kort sikt, men förra lördagens halvmaraton i Peking kan ha varit en nyckelhändelse.
12 000 tusen mänskliga löpare tävlade mot 21 humanoida robotar i Yizhuang halvmaraton. Det var tänkt som ett skyltfönster för olika teknikföretag i Kina för att testa deras framsteg inom robotik, vilket i samband med handelskriget mellan Kina och USA lägger till en ny dimension som ett sätt att främja ekonomisk tillväxt.
Vinnarroboten i loppet avslutade det 21 kilometer långa loppet på två timmar och 40 minuter. Den mänskliga vinnaren av loppet avslutade det på 1 timme och 2 minuter. Robotar kom i en mängd olika former och storlekar (alla humanoida), tävlade i sin egen fil och åtföljdes av mänsklig assistans och kunde ladda batterier mitt i loppet... Precis som människor också kan dricka vatten.