De senaste nyheterna om Ryssland och Ukraina. På måndagen uttryckte Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj tacksamhet till USA:s president Donald Trump efter hans tillkännagivande om nya vapenleveranser till Ukraina.
– Det var ett väldigt bra samtal. Jag tackade honom för hans beredskap att stödja Ukraina och att fortsätta arbeta tillsammans för att stoppa dödandet och skapa en varaktig och rättvis fred", skrev Volodymyr Zelenskyj på meddelandeappen Telegram.
Du kanske är intresserad:
- Trump lovar Patriot-missiler till Ukraina.
- Trump backar upp Ukraina med vapen, hotar med 100-procentiga tullar mot Ryssland.
"Vi diskuterade vägen till fred och vad vi praktiskt kan göra tillsammans för att föra den närmare. Det handlar bland annat om att stärka Ukrainas luftförsvar, samproduktion och upphandling av försvarsvapen i samarbete med Europa", skrev Zelenskyj på X.
"Och naturligtvis sanktioner mot Ryssland och de som hjälper det", tillade Zelenskyj. Sammanfattningsvis betonade Zelenskyj ansträngningarna för att stärka luftförsvaret och införa sanktioner mot Ryssland och dess allierade. I detta syfte enades ledarna om att upprätthålla en nära kommunikation.
WASHINGTON - 28 februari 2025: President Donald Trump välkomnar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyy till Vita huset för att underteckna ett avtal som ger USA tillgång till Ukrainas sällsynta mineraler