US Open når sin sista vecka, mitt i åttondelsfinalen. Mellan måndag och tisdag, de första dagarna i september, kommer vi att känna till de åtta sista spelarna i herr- och damsingel i årets sista Grand Slam.
Kvartsfinalmatcher kommer att äga rum mellan tisdag och onsdag den 2 och 3 september, ännu ingen tid bekräftad.
På herrsidan känner vi redan till de fyra kvartsfinalisterna från ena sidan av tabellen. Carlos Alcaraz, fortfarande utan att tappa ett set, kommer att möta tjeckiska spelaren Jiri Lehecka, världsnummer 21. I teorin är Alcaraz favorit, eftersom han nyligen besegrade Lehecka i Queen's Club-finalen. Men i år har Lehecka redan besegrat världstvåan i en annan kvartsfinal, i Doha.
Vem som än vinner från den duellen kommer att möta antingen Novak Djokovic eller Taylor Fritz i semifinalen, efter en högoktanig kvartsfinalmatch som kommer att bli det ultimata testet för Djokovic, som har vunnit varje match i US Open med klar överlägsenhet i de flesta fall, men som fortfarande ofta har behövt medicinsk hjälp.
På andra sidan tabellen är vi fortfarande halvvägs genom åttondelsfinalen, med följande matcher som äger rum idag:
- Leandro Riedi vs. Alex de Miñaur: 17:00 CEST, 16:00 BST
- Felix Auger Aliassime vs. Andrey Rublev: 17:00 CEST, 16:30 BST
- Lorenzo Musetti vs. Jaume Munar: 20:10 CEST, 19:10 BST
- Jannik Sinner vs. Aleksander Bublik: 01:00 CEST, 00:00 BST (på tisdag)
Kvartsfinal i US Open för damer
På damsingelsidan känner vi redan till två kvartsfinalmatcher mellan Aryna Sabalenka mot Marketá Vondrousova (världsettan borde inte ha några problem att slå världsnummer 60) och Jessica Pegula mot Barbora Krejcikova (en annan obalanserad match mellan världsnummer 4 och världsnummer 62).
Innan dess kommer den återstående omgången av 16 matcher att äga rum:
- Ekaterina Alexandrova vs. Iga Swiatek: 19:00 CEST, 18.00 BST
- Marta Kostyuk vs. Karolina Muchova: 19:00 CEST, 18:00 BST
- Naomi Osaka mot Coco Gauff: 19:10 CEST, 18:10 BST
- Amanda Anisamova vs. Beatriz Haddad Maia: 02:40 CEST, 01:40 BST (på tisdag)