Spanien studsade tillbaka efter att ha varit på gränsen till eliminering från Davis Cup-kvalet av Danmark, och vann med 2-0 för första gången i Davis Cup, förlorade alla matcher på lördagen men vann alla tre matcherna på söndagen, inklusive en episk final mellan ATP-världen nr 67 Pedro Martínez och världsnummer 11 Holger Rune. I en episk match räddade Martínez en matchboll med Rune som servade och gick från 5-3 till ett tiebreak: 6-1, 4-6, 7-6(3).
Senare slog Pablo Carreño enkelt Elmer Møller för att säkra vinsten. Spanien är nu kvalificerat för Davis Cip final 8, medan Danmark fortfarande aldrig har kvalificerat sig för final eight i det nuvarande formatet av tävlingen.
Rune gratulerade Spanien till X: "
".
Kamerorna fångade dock ögonblicket där Rune vägrade skaka hand med stolsdomaren efter förlusten mot Pedro Martínez. Martínez klagade också till domaren att Rune hade förolämpat folkmassorna i Marbella genom att säga "f** off" och bad om att han skulle straffas.
Rune sa att "domaren gjorde så många misstag, det var inte ett särskilt bra arbete, så jag tycker inte att han förtjänade det", när han fick frågan om varför han inte skakade hand med honom.
Rune klagade senare på de spanska fansen. – Jag tänkte bara att det är skillnad på danskt och spanskt manér. När vi spelade mot Serbien var stämningen också helt fantastisk, men det var klart mer respekt. Det är lite skillnad på uppfostran", sa Rune (via Express.co.uk).
