Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Marc Márquez opereras efter att axelskadan visat otillräckliga tecken på stabilisering

Läkarna hoppades att det skulle läka orörligt, men det fungerade inte som förväntat.
Javier Escribano Editor Spain 13 oktober 2025

MotoGP-mästaren Marc Márquez råkade ut för en krasch och skadade sig i det första Grand Prix-titeln efter att ha klamrat sig fast vid sin sjunde världsmästartitel i MotoGP (första sedan 2019, efter en rad skador som nästan avslutade karriären under början av 2020-talet), den nionde världsmästartiteln totalt. Efter att ha kolliderat med Marco Bezzecchi drabbades han av en axelskada, och till en början valde läkarna att undvika operation, i hopp om att det skulle läka av sig självt med hans axel orörlig.

Hans team Ducati Lenovo meddelade dock på måndagen att den 32-årige föraren inte visade tillräckliga tecken på stabilisering och genomgick en framgångsrik operation i Madrid. "Med tanke på risken för kvarstående instabilitet beslutades det att gå vidare med kirurgisk stabilisering och reparera de akromioklavikulära ligamenten".

De gav inget nytt beräknat datum för återhämtning, men de förväntar sig fortfarande att Márquez kommer att vara tillgänglig för säsongsfinalen i Valencia den 14-16 november, där han kommer att kunna fira sin titel med den lokala publiken.

I helgen återvänder tävlingen efter två raka veckor i Australien (19 oktober) och Malaysia (26 oktober).

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.