De kommande Avengers: Doomsday och Avengers: Secret Wars kommer att vara den riktiga lanseringen av mutanterna i Marvel Cinematic Universe. Många mutanter finns redan i MCU, men den bredare X-Men -familjen är ännu inte en del av kärnuniversumet, även om de snart kommer att bli det. Det bör dock också sägas att vi inte ska bli alltför fästa vid mutanterna i de två planerade Avengers -filmerna, eftersom Marvel förmodligen har för avsikt att omarbeta många som en del av sin MCU-uppdatering efter händelserna i Secret Wars.
James McAvoy, känd för att ha spelat Professor X i flera X-Men filmer, har sagtNew York Comic Con att han tycker att idén om omarbetningar är spännande men att han inte heller ser Hugh Jackman som ett offer för detta.
"Jag är spänd på att se vad som händer härnäst. Jag var ett innan jag var anställd och jag kommer att bli ett igen! Du vill att det ska vara... Jag kan bara inte vänta på att det ska bli... Åh nej, det skulle låta illa. Det kommer att sätta stor press på folk."
Han tillägger om Jackman-fronten: "Jag tänkte säga, om 10 år - det kommer förmodligen att vara 10 minuter från nu - när AI har tagit över och spelar alla roller, och det inte finns några skådespelare längre, kommer han fortfarande att spela Wolverine. Till och med AI kommer att säga: "Nej, han har det! Nej!' "
McAvoy diskuterade också att han tyckte att Colman Domingo skulle vara en intressant omarbetning av Professor X och kallade idén "fantastisk".